środa, 5 listopada 2014

International Stout Day 2014


Już jutro, to jest 6 listopada, po raz pierwszy na taką skalę, w Polsce świętowany będzie Międzynarodowy Dzień Stoutu. Inicjatywa uczczenia tego klasycznego piwnego stylu powstała w 2011 roku w Stanach Zjednoczonych, a w tym roku szeroko dołączyły do niej polskie multitapy i puby. 

Stout to ciemne piwo górnej fermentacji, którego nazwa po raz pierwszy pojawia się bardzo dawno, bo w 1677 roku. Nic więc dziwnego, że jest to jeden z najbardziej klasycznych i rozpowszechnionych na świecie piwnych stylów. Przez lata ulegał on jednak pewnej ewolucji, dawniej mocniejszy od brytyjskich wersji porterów, obecnie stout nie zawsze piwem o większej zawartości alkoholu. Pojawiły się również kolejne odmiany tego stylu takie jak Imperial stout, Milk stout czy Coffee stout. Każdy z nich kładzie nacisk na inny aspekt smakowy tego bogatego, wyrazistego piwnego gatunku.

Stouty nie są jednak domeną wyłącznie browarów z wysp brytyjskich. Wielu piwoszy zna z pewnością takie marki jak Guinness czy Murphy's Irish Stout, jednak świetne piwa w tym stylu pojawiają się również w ofertach polskich browarów rzemieślniczych. Spośród próbowanych przeze mnie, do świętowania Międzynarodowego Dnia Stoutu z pewnością polecić mogę:

6 Joseph's Street - piwo gęste, o aksamitnym, kremowym charakterze, wynikającym z użycia żytniego słodu. Ma ono zdecydowanie palony i kawowy smak, a w tle wyczuwalna jest dopełniająca obrazu całości gorzka czekolada. 

Lublin to Dublin - to bardzo ciekawa, bogata w smaku i aromacie propozycja. Z jednej strony mamy tu, charakterystyczne dla stoutu, kawowo-palone nuty, a z drugiej wyczuwalne suszone owoce i czekoladową słodycz. Mimo wysokiego, jak na stout, poziomu alkoholu, pije się je bardzo przyjemnie i lekko.

Noc Kupały - piwo w stylu Foreign Extra Stout, wyróżniające się aromatem żywicznym i ziołowym, wynikającym z użycia polskich chmieli. Chmiele wyczuwalne są także w smaku, nadając nietypowe dla stoutu akcenty kwiatowe i owocowe. Nie dominują one jednak nad smakiem kawy i gorzkiej czekolady o wysokiej zawartości kakao.

Smoky Joe - stout nietypowy, gdyż do jego uwarzenia wykorzystano między innymi słód wędzony torfem, stosowany do produkcji whisky. Dzięki temu piwo AleBrowaru charakteryzuje się, oprócz smaków typowych dla stoutu, także akcentami wędzonymi, kojarzącymi się właśnie z mocnymi alkoholami pochodzącymi ze Szkocji. Doskonale współgrają one ze sobą i tworzą świetnie zbalansowane piwo.

Sweet Nygus - Propozycja dla miłośników słodszych piw, charakteryzujących się mlecznym charakterem. Po szczegółowy opis odsyłam do opublikowanej na blogu recenzji.

To jednak tylko kilka, z naprawdę wielu, stoutów warzonych przez rodzime browary rzemieślnicze, a na półkach sklepowych dostępne są również znakomite interpretacje tego stylu dostarczone przez producentów zagranicznych.

Po raz pierwszy w celebrowaniu Międzynarodowego Dnia Stoutu wezmą udział również polskie multitapy i puby oferujące piwa kraftowe. Wiele z nich przygotowało na tę okazję rzadko spotykane piwa, premiery lub interesujące promocje. Z racji miejsca zamieszkania skupię się na lokalach warszawskich, gdzie wszyscy którzy mają ochotę świętować w większym towarzystwie, mogą tego dnia napić się dobrego stoutu.

Chmielarnia - z pewnością pojawi się słynny Mikkeller Black i rodzimy 6 Joseph's Street, zapowiedziane są również jeszcze przynajmniej dwa krany z których tego dnia poleją się stouty.

Jedna Trzecia - proponuje doskonałe, belgijskie piwo Black Albert z browaru De Struise. Podpięty jest również Smoky Joe.

Kufle i Kapsle - na kranach wielbiciele stoutów znajdą Mikkellera Black Barrel Aged Sauternes, Broken Dream z browaru Siren, Plead the 5th i Fore Smoked Stout uwarzone przez Dark Horse, a także polskie propozycje - Crack z Pracowni Piwa i Noc Kupały. Jako przekąski idealnie nadadzą się owsiane ciastka i podawana gratis czekolada z rzemieślniczej, francuskiej wytwórni Morin.

Spiskowcy Rozkoszy - w czwartek po raz pierwszy uruchomiona będzie pompa, z której lać się będzie oczywiście stout. Wśród piw, które będzie można spróbować tego dnia warto wymienić Pyskatego Trolla z Chmielogrodu. W planach są podobno Plead the 5th, Smoky Joe i Monk's Stout z browaru Dupont. Oprócz piw lanych, z pewnością można liczyć na wiele stoutów w wersjach butelkowych.

Na stouty z pewnością można również liczyć w innych warszawskich multitapach, takich jak Piw Paw i Piw Paw Beer Heaven czy Gorączka Złota. 

Międzynarodowy Dzień Stoutu jest w Polsce obchodzony po raz pierwszy ale od razu z wielką pompą, a ja, jako miłośnik tego stylu, z pewnością również wezmę udział w świętowaniu. Sobie i Wam życzę więc wielu pysznych, bogatych w smaku i aromacie stoutów, nie tylko 6 listopada ale również każdego innego dnia w roku!

0 komentarze:

Prześlij komentarz