czwartek, 2 października 2014

Maciek - Co podać? Czyli co lubię wypić

Wraz z nadejściem piwnej rewolucji, na półkach sklepowych pojawiły się piwa w stylach właściwie wcześniej w Polsce niespotykanych. Jasny lager do dziś stanowi zdecydowaną większość asortymentu dostępnego w sklepach i pubach, jednak coraz częściej dostępne są w nich piwa z browarów rzemieślniczych, charakteryzujących się nowymi smakami i aromatami.

Zawsze chętnie sięgam po nowe, niepróbowane wcześniej gatunki piwa. Różne rodzaje gwarantują odmienne doznania zapachowe i nuty smakowe, których próżno szukać w piwach koncernowych. Różne gatunki piwa lepiej również niż inne pasują do określonych okazji. Amerykańskie Pale Ale zdecydowanie przyjemniej jest wypić po gorącym dniu, a stout bardziej pasuje do chłodnych, jesiennych czy zimowych, wieczorów. Poza tym nigdy nie odnajdzie się swojego ulubionego piwnego stylu, jeśli nie spróbuje się naprawdę wielu z nich!


Jednak nie zawsze ma się ochotę na coś nowego. Czasem także okoliczności nie pozwalają na spokojne smakowanie nigdy wcześniej nie pitego piwa. W takich sytuacjach wybieram już sprawdzone, wypróbowane gatunki, które pasują do mojego nastroju. Poniżej przedstawiam Wam krótką listę moich ulubionych piwnych stylów i ich przedstawicieli, którzy zwykle godnie reprezentują dany gatunek.
  • Amerykańskie India Pale Ale (AIPA) - Amerykańska wersja brytyjskiego stylu IPA charakteryzuje się szczególnie silnym cytrusowym aromatem i mocną goryczką wynikającą z użycia amerykańskich chmieli, takich jak Amarillo, Citra, Simcoe czy Cascade. Wśród polskich przedstawicieli tego stylu zawsze chętnie sięgam po Rowing Jacka z AleBrowaru (choć ostatnio miałem niemiłą przygodę z maślanym zapachem diacetylu, na szczęście w butelce kupionej kilka dni później nie było tego problemu). Jestem też wielkim fanem American IPA browaru Kormoran.
  • Black India Pale Ale (Cascadian Dark Ale) - Ciemne piwo, o mocno chmielowym aromacie amerykańskich chmieli. W przeciwieństwie jednak do poprzednio opisywanego stylu, jest to piwo ciemne. W smaku goryczka równoważona jest przez czekoladowe czy kawowe nuty co sprawia, że piwo nabiera ciekawego, nietypowego charakteru. W tym stylu niezwykle smakował mi ostatnio Śrup z browaru Szałpiw. Świetny jest też Bass Reeves z browaru Faktoria czy Black IPA od Dr Brew.
  • Stout - Rodzaj piwa dość popularny na świecie, gdyż reprezentowany przez słynnego Guinessa. Jednak również polskie browary zaczęły tworzyć w tym stylu co bardzo mnie cieszy. Ten gatunek piwa charakteryzuje się ciemną barwą, beżową pianą, a także wyraźnymi aromatami kawowymi, czekoladowymi i palonymi. Tego typu nuty uwydatniają się również w smaku piwa, zrównoważone są jednak występującą kwasowością. Obok typowego dry stoutu występuje również coffee stout o zdecydowanym smaku kawowym i milk stout, którego smak jest słodszy dzięki użyciu laktozy. Co ciekawe, ten rodzaj piwa powinno się pić w nieco wyższej temperaturze, gdyż tylko wtedy ujawnią się wszystkie aromaty i smaki. Z polskich przedstawicieli tego gatunku szczególnie lubię O'Hara's Lublin to Dublin browaru Pinta. Smakował mi również Sean z Wąsosza oraz dość szalona wersja stoutu - Smoky Joe AleBrowaru, w którym dużą rolę odgrywa słód do whisky.
Te trzy style mogę chyba nazwać swoimi ulubionymi. Oczywiście, nie zawsze sięgam po takie piwa, jednak w moim domowym zapasie te trzy gatunki zdecydowanie przeważają, a gdy widzę je na sklepowych półkach, zazwyczaj lądują w moim koszyku. Mimo to, uważam, że warto poznawać nowe piwne style, nawet gdy pozornie wydaje się, że nam nie zasmakują. W końcu to tylko jedno piwo, a jest naprawdę wiele do stracenia.

0 komentarze:

Prześlij komentarz